Podczas 16. Poznań Maraton im. Macieja Frankiewicza po raz pierwszy rozegrano Mistrzostwa Polski Księży i Kleryków w Maratonie. Zwyciężyli, wśród kapłanów − ks. Łukasz Tkaczyk z diecezji lubelskiej, studiujący obecnie prawo kanoniczne w Pamplonie w Hiszpanii z czasem 2 godz. 58 min. oraz wśród kleryków Grzegorz Ćwierkiewicz z klasztoru dominikanów w Krakowie z czasem 3 godz. 14 min.

Medale i statuetki zwycięzcom wręczył poznański biskup pomocniczy Damian Bryl.

Ks. Łukasz Tkaczyk postanowił wziąć udział w mistrzostwach Polski, ponieważ przyjechał do kraju na odbywający się dzień przed maratonem ślub. − W związku z tym późno dotarłem do Poznania, spałem 4 godziny, ale udało się wygrać. I bardzo się z tego cieszę – przyznaje dodając, że maraton to wymagający dystans.

– Trzeba zainwestować w przygotowania do niego sporą ilość czasu, a nie zawsze w codziennym dniu księdza można go znaleźć. Było mi tym trudniej przygotować się do tego jesiennego maratonu, bo w Hiszpanii latem, ze względu na temperatury, trzeba biegać wcześnie rano lub bardzo późnym wieczorem – wyjaśnia.

Ks. Tkaczyk, który przebiegł już 9 maratonów, podkreśla też, że bieganie może być świetnym narzędziem ewangelizacyjnym. – Na starcie poznańskiego maratonu spotkałem rapera Mezo. Przebiegliśmy praktycznie cały dystans razem rozmawiając o wielu poważnych sprawach – przyznaje kapłan zauważając, że bieganie zbliża ludzi, a maratony w sposób szczególny. − Pękają wówczas pewne bariery i oddziaływanie na ludzi jest zdecydowanie inne – stwierdza.

Kolejne miejsca w I Mistrzostwach Polski Księży i Kleryków rozegranych w ramach 16. Poznań Maraton im. Macieja Frankiewicza zajęli: ks. Marcin Olek z Gończyc i ks. Tomasz Góra z Trzciany oraz klerycy Krzysztof Słapczyński z Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie nad Wartą i Przemysław Marok z Seminarium Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu.

Organizatorem Mistrzostw Polski Księży i Kleryków w Maratonie była działająca przy poznańskim klasztorze ojców dominikanów ewangelizacyjna Wspólnota św. Jacka. Jak podkreśla w rozmowie z KAI Krzysztof Nowicki, koordynator mistrzostw w przyszłym roku planują dotrzeć z zaproszeniem do udziału w mistrzostwach do jeszcze większej liczby księży i kleryków. − Wiemy, że sporo z nich biega. Liczymy więc, że tegoroczna liczba 22 zawodników, którzy ukończyli bieg będzie wzrastała – zauważa.

Kilkanaście osób biegło też w poznańskim maratonie w „Drużynie Jezusa” złożonej z osób świeckich. − Inspiracją do jej zawiązania w 2013 r., jak i ewangelizacji podczas maratonów i półmaratonów, było bieganie ks. Adama Pawłowskiego, kapłana archidiecezji poznańskiej, który cały czas wspiera nas zarówno duchowo, jak i swoimi pomysłami – tłumaczy Krzysztof Nowicki wyjaśniając, że członkowie „Drużyny Jezusa”, która formalnie wpisuje się w struktury Wspólnoty św. Jacka, na co dzień zaangażowani są w różne wspólnoty i ruchy kościelne.

I Mistrzostwa Polski Księży i Kleryków w Maratonie patronatem objął krajowy duszpasterz sportowców, salezjanin ks. Edward Pleń.

KAI